Bajkowa chatka z piernika

Czwartek, 19 stycznia 2017 (10:00)

Składniki. Ciasto: 350 g mąki pszennej, 100 g cukru pudru, 1 łyżeczka sody, 1 łyżka kakao, 1 op. przyprawy do piernika, 80 g margaryny do pieczenia lub masła (jeśli ma to być domek do jedzenia), 3 jajka, 4 łyżki miodu, skórka starta z cytryny, 1/2 łyżki mielonego imbiru. Lukier: 1 białko, 1/2 łyżeczki soku z cytryny, ok. 150 g cukru pudru.

Przygotowanie:

1. Mąkę przesiej. Dodaj sodę, przyprawy, kakao, cukier, wymieszaj. Cytrynę dokładnie wyszoruj (jeśli ją sparzysz, wszystkie toksyczne substancje przenikną do środka) i zetrzyj skórkę na tarce.

Dodaj miód, masło lub margarynę (posiekane nożem) i 2 jajka. Zagnieć ciasto. Gotowe? Teraz zawiń je w folię i schowaj do lodówki na 2 godz.

Reklama

2. Podsyp stolnicę czy blat mąką, aby ciasto nie przywarło, a jeszcze lepiej zrób to na papierze do pieczenia, wtedy części domku nie rozpadną się. Rozwałkuj ciasto na grubość ok. 4-5 mm.

Za pomocą wcześniej przygotowanych szablonów (2 frontów, 2 boków i 2 dachów) wytnij podłogę, ściany i dach. Do wycięcia przyda się nożyk.

Choinki i renifera możesz zrobić przy użyciu gotowych foremek. Wszystkie elementy lub papier z nimi przełóż delikatnie na blachę.

3. Jajko roztrzep i za pomocą pędzla cienko posmaruj poszczególne części. Piecz w temperaturze 180 stopni C przez ok. 8-10 min. Ze sklejaniem i ozdabianiem zaczekaj do następnego dnia lub przynajmniej 2 godziny.

4. Przygotuj lukier. Białko utrzyj z cukrem pudrem i sokiem z cytryny. Lukier ma być gęsty i bez grudek. Z papieru do pieczenia zrób rożek. Namaluj okna, drzwi i resztę wzorków. Cały dach posmaruj równo lukrem za pomocą pędzla.

5. Wszystkie brzegi konstrukcyjne posmaruj lukrem i sklej chatkę. Najpierw fronty i boki. Na koniec dach.

Słodka wskazówka: Ponieważ domki zwykle służą do dekoracji, warto do ich wypieku użyć tańszych produktów.

Tele Tydzień